Göğüs Dikleştirme Hakkında Sorular

Göğüs dikleştirme ameliyatı iz bırakmadan yapılabilir mi?

Sarkan göğüslerde deride fazlalık vardır. Derideki fazlalığın alınarak tekrar dikilmesi hafif de olsa mutlaka iz bırakır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı olduktan sonra hamile kalırsam bebeğimi emzirebilir miyim?

Her hamilelik göğüsleri yıpratacağı için, göğüs dikleştirme ameliyatı, genellikle bir daha hamile kalmayı düşünmeyen kadınlar için daha uygun sayılır. Ancak bu ameliyatın ardından da hamile kalabilirsiniz. Ameliyat sırasında süt bezleri fazla etkilenmez. Bu yüzden süt gelmesi ve emzirmede herhangi bir problem olmaz. Olabilecek tek problem hamileliğin ardından göğüslerin tekrar yıpranıp deforme olma olasılığıdır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı olmak meme kanseri riskini arttırır mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı ile meme kanseri arasında bilimsel olarak hiçbir ilişki yoktur. Ancak bu, ameliyat olduktan sonra hiçbir zaman göğüs kanseri olmayacağınız anlamına gelmez. Ameliyat olduktan sonra göğüs kanseri olursanız, bu durum geçirdiğiniz ameliyat yüzünden değildir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı doğumdan ne kadar zaman sonra yapılabilir?

Bunun kesin bir süresi yoktur. Her kadının bebeğini emzirme süresi oldukça farklıdır. Bir kadın bebeğini 3 ay da emzirebilir, 18 ay da emzirebilir. Emzirme bittikten sonra da halen göğüslerde az miktarda süt kalır. Göğsün son şeklini alması emzirmenin bitimini takiben yaklaşık 3 ay kadar daha sürer. Bu süreç tamamlandıktan sonra yani emzirmenin bitmesinden 3 ay sonra artık göğüs dikleştirme ameliyatı yapılabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra da göğüslerim tekrar sarkar mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı ile göğüsleriniz arzu edilen diriliğe kavuşacaktır. Ancak hiçbir ameliyat zamanın akışını durduramaz ve yerçekiminin etkisini ortadan kaldıramaz. Bu nedenle göğüslerinizin uzun yıllar boyunca aynı şekilde kalması mümkün değildir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından memnun kalmazsam tekrar ameliyat olabilir miyim?

Bir kere ameliyat olmak, bir kere daha ameliyat olmaya engel değildir. İlk ameliyatınızda göğüsleriniz yeterince toparlanmamış olabilir, sağ ve sol göğüslerinizde simetri sağlanamamış olabilir. Bu gibi problemlerin varlığında ilk ameliyatın üzerinden en az 6 ay geçmesi şartıyla ikinci kez ameliyat olmanız mümkündür.

Kaynaklar:
One-stage augmentation-mastopexy with Wise pattern and inverted-T scar
The 'underwire bra' mastopexy: a new option